Sezónní podnikání, aneb jak si přivydělat
Ať už jste žena v domácnosti, na mateřské dovolené, nebo máte zrovna dlouhé prázdniny a nechcete jen tak "nic nedělat", můžete popřemýšlet o takzvaném sezónním podnikáním. Nejedná se úplně o klasické podnikání. To je založeno na soustavné činnosti, která je provozována dlouhodobě. Sezónním podnikáním se myslí náhlá činnost, kterou vykonáváte bez živnostenského oprávnění a můžete si touto činností vydělat nemalé peníze.
Existuje zde několik rizik a rad, jak se jim vyhnout.
Na jakou dobu chci podnikat?
Jako první a hlavní věc, na kterou bychom se měli sami sebe ptát je, jestli se opravdu jedná o činnost náhlou a krátkodobou nebo jestli chcete opravdu poctivě podnikat. Pokud chcete prodávat v létě jablka, nebo jste se včera rozhodli, že chcete prodávat náramky z korálků, jedná se opravdu o nahodilou činnost, kterou lze provozovat bez oprávnění a povinnosti podávat daň z přijmu. ALE pozor na překročení hodnoty 30 000 korun. Pokud váš roční výdělek činní tuto hodnotu, můžete být postihování finančním úřadem, který vám může naložit nemalé penále za tajení činnosti a neodvádění daně z příjmů.
Jaká činnost je vlastně sezónní?
Pokud nedokážete sami odhadnout, jestli je daná činnost sezónní či ne, zamyslete se nad její podstatou. V létě se rozhodnete prodávat vaše vlastní plody ze zahrady, nebo budete chodit do lesa na sběr borůvek a produkty prodávat u silnice. To je sezónní a dočasný výdělek. Do této skupiny spadají také takzvané náhlé činnosti krátkodobého charakteru. Co si představit pod tímto názvem? Jsou to činnosti, které lze provozovat bez zvláštního povolení. Může to být prodej vlastních ručně vyráběných výrobků, vlastních marmelád…
K provozování této činnosti je stejně jako u všech ostatních činností třeba píle, plán a hlavně nápad. Pak už vám zbývá jen dořešit takové ty praktické věci, jako je například jestli si založíte webovou stránku, nebo budete prodávat přes svůj účet na facebooku, jakým způsobem bude probíhat platba a podobně.