Pojem hluboký záhon


Je ho třeba chápat, že se jedná o protiklad k pojmu vysoký záhon. Jedná se vlastně o starý tepelný záhon, který je známý již po staletí. Určitou jeho obměnou je také pařeniště, které má náplň z koňského nebo chlévského hnoje, které vydávají teplo. Pařeniště má dále zakryté boky a nahoře okna, slouží nejen k předpěstování zeleniny nebo květin, ale také k pěstování například okurek. Co je tedy pozoruhodné na hlubokém záhonu? Nápad se asi zrodil z úvahy, že většina zahradníků má každoročně množství spadaného listí, a to by se mělo nějakým způsobem v zahradě využít. Každý jednotlivý list je přece zhmotnělým produktem zachycené sluneční energie. Na vybudování hlubokého záhonu nashromážděte několik pytlů spadaného listí, může být z ovocných stromů, ale i například dubové.

svazek mrkve

Budování hlubokého záhonu

Podle možností našeho pozemku vykopeme asi 50 cm hluboký příkop, a do něho uložíme listí. Dubové listí sice obsahuje extrémně mnoho tříslovin a potřebuje dlouhou dobu k zetlení, ale to nevadí. Celý příkop můžeme například obložit betonovými deskami, nebo obrubníky, které nám zůstaly. Je to dobré k tomu, aby se také k obsahu záhonu nemohl dostat mráz a půdní živočichové neměli žádnou zimní přestávku, která přispívá ke zkrácení fáze rozkladu. Dole je tento příkop otevřený, aby se do něj mohli dostat naši pomocníci, jako jsou žížaly, svinky, stonožky a jiní živočichové.
jahody v kyblíku
Tak se dosáhne přirozeného spojení s půdním životem. Aby se vám neobjevil během procesu rozkladu zápach hnijícího listí, nesmíte na podzim nové listí dávat do příkopu na jednu hromadu, ale dával jej do vrstev tak, jak se to dělá při správné přípravě kompostové hromady. Čím je v záhoně hmota v rozmanitější a promíchanější, tím je také využitelnější pro vaše potřeby pěstování květin nebo zeleniny. Také bude váš hluboký záhon vděčný vděčná i za několik žížal, které sesbíráte v okolí při rytí nebo hrabání.