Na dovolenou s půjčeným karavanem
Když vyrazíme do autopůjčovny, zapůjčit si obytné auto, tedy karavan, kterým chceme vyrazit na třítýdenní dovolenou, měli bychom být připraveni k určitému, opatrnému jednání. Především je opravdu nezbytné si zapůjčovaný karavan důkladně prohlédnout. Tři týdny budeme odpovědni za věc v řádu milionů korun, určitě nechceme, aby po vrácení karavanu po nás půjčovna chtěla náhradu škody, kterou způsobil někdo před námi. Také se musíme zajímat o technický stav. Přece jen si karavan možná půjčujeme na dlouhou cestu a určitě nestojíme o nějaké poruchy, kterým by se dalo kontrolou předejít.
Půjčovna by nám měla umožnit vizuální kontrolu celého vozu. Tedy včetně podvozku. Ze zvedáku, či z montážního kanálu zkontrolujte především stav brzdových hadiček, jestli nejsou styřelé či popraskané. Věnujte také pozornost možnému úniku oleje, či chladicí kapaliny. Prostě z automobilu nesmí nic ukapávat. Pohledem také zkontrolujte výfukové potrubí.
Za dobrých světelných podmínek obejděte celý karavan, a bedlivě hledejte nějaké škrábance či jiná poškození. Veškerá zjištění zdokumentujte fotografiemi a nechte je zanést do předávacího protokolu. Tutéž pozornost věnujte interiéru. Praskliny na nábytku, prodřené polstrování, fleky na matracích. To vše vyhledávejte.
Karavan by měl být půjčován vyčištěný a připravený k provozu. Měl by mít zásobu potřebných chemikálií pro WC, plné plynové lahve, všechna světla by měla svítit. Pokud je vůz vybavený klimatizací, měla by být funkční a bez zápachu. Kontrolou všech oken můžete vizuální kontrolu ukončit. Opět pátrejte po prasklinách. Pokud nebrání provozu na veřejných komunikacích, opět vše zdokumentujte. Závěrem zkontrolujte technický stav po stránce způsobilosti k provozu. V zahraničí, by vás za nefunkční světla mohly čekat nepříjemně vysoké pokuty. Takže si zahrajte na známu komedii. Světla svítí, blinkry blikají, klakson troubí.