Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?


Sklizeň ovoce a zeleniny lze rozdělit na dva druhy. První letní úroda často vydrží jen pár dní, a proto je potřeba jí včas zavařit, zamrazit nebo sníst. My se teď důkladněji podíváme na ovoce a zeleninu, která se sklízí na přelomu léta a podzimu a je tak ideální na skladování. Při správném skladování nám pak vydrží až do zimy.
 Svazečky cibulí
Čistota především
Před sklizní ovoce a zeleniny se ujistěte, že jsou skladovací prostory opravdu čisté. Stejně tak by měly být čisté i bedýnky a přepravky, do které budeme ovoce a zeleninu ukládat. Pokud je navíc vydesinfikujete, rozhodně tím nic nezkazíte.
 
Na čistotu je třeba dbát už při samotné sklizni ovoce, kdy i košíky, nádoby nebo nástroje měly být co možná nejčistší. K uskladnění pak vybíráme pouze zdravé kusy se stopkou, při výběru pak vyřadíme právě ty kusy ovoce, které jsou otlučené nebo napadené škůdci.
 Bedýnka s jablky
Skladovací podmínky
Ovoce skladujeme převážně ve sklepních prostorech, kdy se teplota v místnosti blíží k nule, ale nemrzne tu. Nižší teplota zaručí delší trvanlivost ovoce a vyšší vlhkost zase zaručí delší trvanlivost plodů. U novostaveb nejsou tyto podmínky vždy reálné, dopomoci si k nim můžete častějším větráním, jen buďte opatrní, aby otevřené okno a vůně ovoce do sklepa zbytečně nepřilákalo hlodavce.
 
Pokud nemáte sklep, nemusíte zoufat. Bohatě si vystačíte s bednami naplněné rašelinou. Ovoce pak prokládejte vrstvou hlíny ve výšce minimálně 3 cm. Takto připravené a dobře uzavřené bedny pak můžete skladovat na místě, kde teplota v zimě neklesá pod bod mrazu.
 
Jablka a hrušky pokládáme slupkou dolů do přepravek, které ještě předtím vyložíme novinovým papírem. Zatímco kořenovou zeleninu zapichujeme do směsi hlíny a písku, tak aby se jednotlivé kusy navzájem nedotýkaly. Do písku pak můžeme uložit i nejrůznější druhy košťálové zeleniny, jako je salát nebo zelí.