Výtečné mungo výhonky
Ať chceme, či nechceme, zima pomalu bude končit a nastane dlouho očekávané jaro. A s ním ožije opět život. Medvědi se probudí, země se zazelená, z půdy vyraší první stvoly rostlin a náš organismus se začne těšit na sluníčko. Jako by se v nás probouzel nový život. Je to tak po tisíciletí nastavené. Po zimě prostě přijde jaro a s ním nová síla. Naše tělo přes zimu odpočívalo, alespoň by mělo odpočívat, viz medvědi … Ale s jarem přichází nová energie a pokud ji nepociťujeme, pomozme jí i my samy a nalezněte ji v blahodárných klíčcích.
Klíčit semínka je nejvýhodnější na jaře, protože na jaře se probouzí příroda a my se probouzíme s ní. Proč klíčit? Protože v klíčkách naleznete spoustu životodárné energie. Jen si představte například semínko munga fazolky, jak je tvrdé. Namočíte ho na pár dnů do vody, obal sice jakoby změkne, ale klíček, který vyrazí, musí vydat spoustu energie, aby slupku fazolky prorazil a prodral se ven za sluníčkem. A tuto sílu vy sklízíte v báječně šťavnatých klíčcích. Jejich síla je i v tom, že obsahují spoustu vitamínů řady B 2, B 3 a B 6 a také vitamín E. dále je prokázáno, že kromě vitamínků – obzvlášť vhodných i pro děti, jsou výhonky plné i minerálních látek. Jako jsou vápník, draslík, železo, hořčík plus potřebné vlákniny. A skvěle chutnají po mladém hrášku. Vaše děti budou určitě nadšené, když si samy zkusí s vaší pomocí klíčení mungo fazolek. Každým dnem budou pozorovat, jestli už výhonek vystrčil čumáček a když zjistí po pár dnech, že tomu tak je, budou radostí celé bez sebe. Fazolka totiž mění barvu a stává se bílo-zelenou, takže nejen, že pěkně vypadá, ale i výtečně pak celá i s výhonkem, chutná.
Klíčky můžete využít buď pro přímou spotřebu anebo jimi dozdobit zeleninové saláty, mohou sloužit jako příloha anebo vyznavači raw stravy (tzv. živé stravy) je konzumují prostě jen tak a třeba i nakombinovány s jinými druhy. Kombinací s ostatními vyklíčenými semínky přinášíte do svého těla i další stopové prvky a nové a jiné vitamíny.