Aby se nám lépe spalo
Pro dobrý spánek potřebujete kvalitní postel s matrací. Aby však byl váš spánek co nejlepší, záleží i na kvalitním povlečení. Dřív jsem si to nemyslela a bylo mi jedno, v čem je peřina a polštář povlečena. Jaké ale bylo mé překvapení, když jsem se poprvé dostala ke kvalitnímu damaškovému povlečení z bavlny. Tu noc jsem usnula překvapivě rychle a spalo se mi úžasně. Od té doby na něj nedám dopustit. Do kvalitního povlečení se zkrátka vyplatí investovat.
Výroba povlečení
Pojďme se spolu podívat, jak se takové povlečení vyrábí. Začněme u výběru materiálu. Existuje mnoho možností od drahého pravého hedvábí, přes bavlnu až po syntetické materiály. Pokud mohu doporučit, tak syntetickým materiálům či směsovým se syntetikou se spíše vyhněte. Lidské tělo se potí, a to i v noci. Z tohoto důvodu jsou nejvhodnější přírodní, savé materiály. My dnes zůstaneme u bavlny.
Bavlna má dobré termoregulační vlastnosti a příjemný omak. Vlákno se získává z bavlníku (existuje jich více druhů) a po vyčištění se zpracovává na přízi. Způsob předení nám předurčuje, jak bude příze kvalitní. Nejkvalitnější jsou příze kompaktní a česané. Na jejich výrobu se používají nejkvalitnější a nejdelší vlákna. Dále pak příze putují na tkalcovský stav. Zde vzniká již samotná tkanina, ze které bude povlečení šito. Složité či velké vzory putují na žakárské tkací stroje. Po utkání však stále není hotovo. Režná (neupravená) tkanina putuje do úpravny. Zde se dále zlepšují vlastnosti materiálu. Mezi základní úpravy patří mercerace, což je působení hydroxidu sodného na napnutou bavlněnou tkaninu. Vlivem mercerace se bavlna stává pevnější, lesklejší a zvýší se afinita pro další procesy úpravy. Po merceraci zboží putuje na bělení. Přírodní vlákna jsou různě zabarvená a obsahují přírodní pigmenty a účelem bělení, je odstranit toto nežádoucí zbarvení a co nejvíce sjednotit jejich odstín. Dále pak následuje v různých variacích praní, barvení, případně tisk a finální úprava. Můžete si vybrat, zda chcete klasickou úpravu, kdy je nutno materiál po praní žehlit, jelikož je bavlna dosti mačkavá. Další variantou je zboží se sanforizací, kdy je látka předvysrážena, aby se po praní již o moc nesrazila. Nebo můžete vybrat nežehlivou úpravu, kdy stačí prádlo po vyprání dobře pověsit a žehlení není nutností. Po dokončení úpravy tkanina putuje na střihárnu a k samotnému šití povlečení. Celý proces výroby je náročný jak z hlediska času, technologie, tak z hlediska výsledné kvality.
Pokud si na výběru dáte záležet, může být váš odpočinek o to dokonalejší. V České republice existuje řada výrobců, ze kterých si jistě vyberete. Příkladem může být česká textilní firma VEBA, textilní závody a.s., která má u nás dlouholetou tradici.