Zdravý šatník


Úklid šatníku je pro mnoho lidí spíše nepříjemnou záležitostí, které se rádi vyhnout, pokud to jen trochu jde. Zdravý šatník ale znamená udělat si v šatníku pořádek jednou pro vždy.
dřevěné věšáky
Prvním krokem ke zdravému šatníku je naplánovat si úklid. Nejlépe tak, aby na tuto činnost byl dostatek času a prostoru. Důležitá je také nálada. Je vhodné také zvážit, jestli si k úklidu vzít pomocníky. Například kamarádky, které pomohou a poradí, které oblečení nechat a kterého se naopak zbavit. Nechtěné oblečení pak také může oněm kamarádkám posloužit, takže se jej rovnou zbavíte.

Dalším krokem je jednoduše vysypat obsah skříní a šatníku na jednu hromadu a postupně procházet každý kousek oblečení. V této fázi je důležité se nad každým kouskem opravdu zamyslet a položit si několik otázek. Je tohle kousek oblečení, který mi dělá radost? Nosím jej ráda?

Sedí mi?
Dobrou pomůckou je také zamyslet se nad tím, jestli jste daný kousek oblečení měla na sobě za poslední rok (v případě sezónního oblečení poslední sezónu). Pokud ne, musí pryč. Zde je ovšem rozdíl například u velmi specifického oblečení, jako jsou například plesové šaty, které vám mohou viset ve skříni i několik let, než je opět vytáhnete. Musíte si být ale jistá, že je opravdu chcete ještě někdy nosit.

Oblečení je pak dobré skládat do několika hromádek:
–          oblečení, které si necháte,
–          oblečení, které věnujete kamarádkám nebo charitativním organizacím,
–          oblečení, které chcete prodat,
–          oblečení, které je již nenositelné a které je nutné vyhodit do kontejneru na textil.
 
Mezi oblečením, které si chcete nechat, by měly být opravdu jen kousky, u kterých jste si jistá, že je vynosíte a jsou pro vás použitelné.
Vytříděné oblečení nakládejte zpět do skříně. Oblečení si třiďte podle vlastní preference. Někdo raději třídí podle barev a odstínů, někdo raději podle účelu. Můžete ale použít oba styly třídění.
Cílem zdravého šatníku ale není pouze vyházet staré oblečení, ale také nekupovat zbytečně nové. Každý by se měl sám zamyslet nad tím, kolik kousků oblečení od každého typu potřebuje. Například zda člověk opravdu potřebuje deset kusů kalhot.
obchod s oblečením
Při nákupu nového oblečení je pak důležité zamyslet se na tím, zda pro daný kousek je využití, zda jej opravdu potřebujete a nekupujete jej pouze kvůli slevě, a také na tím, jak jej budete kombinovat s oblečením, které již máte doma. Díky udržování zdravého šatníku budete šetřit nejen peníze, ale také čas, životní prostředí a svou psychiku.